Бизнесээ хэрхэн амжилттай болгох вэ
  • гэр
  • Ашигтай байдал
  • Шувуу тэжээгчийн сэдэв зохиох хичээлийн хураангуй. Цаасан барилгын талаархи хичээлийн тэмдэглэл. Сэдэв: "Тэжээгч". сэдвээр хичээлийн төлөвлөгөө дизайн, гар хөдөлмөр (ахлах бүлэг). Елена Александровна Безматерных

Шувуу тэжээгчийн сэдэв зохиох хичээлийн хураангуй. Цаасан барилгын талаархи хичээлийн тэмдэглэл. Сэдэв: "Тэжээгч". сэдвээр хичээлийн төлөвлөгөө дизайн, гар хөдөлмөр (ахлах бүлэг). Елена Александровна Безматерных

Татьяна Шагаева
"Шувуу тэжээгч" зохион бүтээх хичээлийн хураангуй

Зорилго: дизайныг дэмжих, шувууг халамжлах хүслийг төлөвшүүлэх; объектыг хэмжээгээр нь ялгаж сурах, дугуйлан үүсгэж сурах, багшийн хөдөлгөөнийг дагаж сурах.

Материал ба тоног төхөөрөмж: янз бүрийн төрөлүр тариа (шар будаа, үр гэх мэт) хайрцагт, 5 литрийн шил, хоосон сүүний хайрцаг, харандаа, хайч, шар шувуу, 2 уут, шувууны баримал (бор шувуу, титэм, хэрээ, шаазгай).

Хичээлийн явц

Org. мөч.

Хүүхдүүд цонхноос шувуу харж байна.

Багш өвлийн улиралд шувуудын амьдралын талаар ярьдаг - Өвлийн улиралд шувууг халамжлах шаардлагатай: тэднийг тэжээж, бүү гомдоо.

Гол хэсэг. Барилга.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид сүүний хайрцаг, савнаас тэжээгч хийнэ. Шувууд нисч, үр тариа ховхлохын тулд бид тэдгээрт цонх хийнэ.

Багш хүүхдүүдтэй хамт тэжээгч хийдэг.

Физминутка

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид тоглох болно. Та нар бор шувуу, би чиний бор шувууны ээж болно.

Бор шувуу хүүхдүүдээ дууддаг

Над руу хурдан нисээрэй

Бид өнөөдөр эхэлнэ

Бид нисч сурдаг

Хурдлаарай, тойрог дээр зогс

Эхэлцгээе

Тойрог хэлбэрээр алхах - хүүхдүүд "далавчаа дэвсэж", ээж нь хөдөлгөөнийг харуулж, холддог. Ээжийг харж байхад хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж байна. Ээж унтсан бөгөөд бор шувуунууд тал бүрээр таржээ. Ээж сэрээд:

Дэгдээхэйгээ жиргээч, ямар чимээ шуугиан бэ гэж хашгирч байна

Хурдан тойрог руу ор

Тэгээд дахин нисч сур

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, тоглоом давтагдана. Тэгтэл ээж дахиад л тэсэлгүй:

Нэг минут унтсан

Бор шувуунууд үнэхээр дэггүй болжээ

Би чамайг одооноос хатуу хянаж байх болно

Ингэснээр та дуулгавартай бор шувуу өснө

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр бидний тэжээгч бэлэн боллоо. Одоо тэнд үр тариа асгацгаая. Аль нь? Том, жижиг. Одоо та тэжээгчийг модон дээр өлгөх хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр шувууд амттай үдийн хоол идэх болно.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Ирж буй өвлийн хүйтэн жавар цастай хүүхдүүдийг, томчуудын баярын уур амьсгалыг баясгаад зогсохгүй, шувуудын амьдралыг улам хүндрүүлдэг...

Зорилго: байгаль орчны соёлыг төлөвшүүлэх; байгальд анхаарал халамж тавих, хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Зорилго: - Өвөлчдийн талаарх мэдлэгийг тодруулах, өргөжүүлэх.

Манай Химки хотын дүүргийн "Калинка" цэцэрлэгт эцэг эхчүүдтэй харилцах уламжлалт хэлбэрүүд (хурал, яриа,...

Шувууд хаана ч амьдардаг: ой мод, цэцэрлэгт хүрээлэн, нуга, талбай, усны ойролцоо - тэдний гайхалтай дуу хоолой хаа сайгүй сонсогддог. Гэхдээ өвөл ирэхэд ...

Ажлын хувьд бидэнд хэрэгтэй: 1 багц ямар ч шүүс, харандаа, цавуу, өнгөт цаас, өнгөт картон, цаасан хутга, мэдээжийн хэрэг.

Ийнхүү "Энэтхэгийн зун"-ын тод өнгөнд баяссан зун урсан өнгөрч, намрын орой хаяанд иржээ. Нар ховор харагддаг, хүйтэн байна.

Хичээлийн зорилго:

Төрөл бүрийн материалаас өвөлждөг шувуудад тэжээгч хийхийг хүүхдүүдэд заа.

Бүтээлч төсөөлөл, уран сайхны амт, ажлын нарийвчлалыг хөгжүүлэх.

Хүүхдэд сайхан сэтгэл, өдтэй найз нөхөддөө анхаарал халамж тавих хүслийг бий болгох.

Материал: хуванцар сав, өнгөт цаас, хөвөн ноос, модны мөчир, шувууны зураг, хайч, цавуу, сойз.

Ахлах бүлгийн хичээлийн явц

Багш нь цонхны дэргэд очиж, өвлийн ландшафтын гоо үзэсгэлэнг бишрэхийг санал болгож байна.

Багш шүлэг уншдаг

Хичээлийн хавсралтыг үзнэ үү

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Өвлийн улиралд шувууд яагаад тусламж хүсдэг вэ?

— Өвлийн улиралд цагаан цас орж, хүйтэн салхи шуурдаг шувууд амьдрахад маш хэцүү байдаг. Зарим шувууд дулаан цаг руу нисдэг бол зарим нь, хамгийн зоригтой нь өвөлждөг гэдгийг та мэднэ. Одоо бид ямар шувууд болохыг олж мэдэх болно.

Өвөлждөг шувуудын тухай оньсого зохиох (зурагтай)

Жижиг шувуу

Хөлтэй

Гэхдээ тэр алхаж чадахгүй.

Алхам хийхийг хүсч байна

- Энэ нь үсрэлт болж байна.

(бор шувуу)

Энэ нь байнга тогшдог

Модыг хонхойж байна.

Гэхдээ энэ нь тэднийг гэмтээхгүй

Гэхдээ энэ нь зөвхөн эдгэрдэг.

Улаан хөхтэй, хар далавчтай,

Үр тариа ховхлох дуртай

Уулын үнсэн дээрх анхны цастай

Тэр дахин гарч ирэх болно.

(Бульфинч)

Энэ махчин амьтан яриа хөөрөөтэй

Хулгайч, завхай,

Цагаан талт жиргээ,

Түүний нэр ... (Шаазгай)

Кар-кар-кар! Кар-кар-кар!

Энэ бол бүх репертуар юм.

Агч титэм зарлаж байна

Таны дуугаар...

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Сайн байна, та бүх оньсого тааварлав!

- Та манай сайтаас өвлийн улиралд цэцэрлэгт хүрээлэнд ямар шувуу харсан бэ?

- Өвлийн улиралд шувуудад хэрхэн туслах вэ?

- Энэ талаар бид юу хийж чадах вэ?

- Бид шувуу тэжээгчийг юугаар хийж болох вэ? (хуванцар сав, хайрцаг, хувин гэх мэт)

- Хуванцар саваар хийсэн тэжээгч нь хөнгөн, тохиромжтой, тэдгээрийг үйлдвэрлэхэд тохиромжгүй материалыг ашигладаг. Тэжээгч нь цоорхойтой гэдгийг анхаарна уу. Тэд юунд хэрэгтэй вэ? Тэжээгчийг сэтгэл татам болгохын тулд та үүнийг чимэглэж болно.

Хуванцар савнаас хийсэн дээж тэжээгчийг шалгаж байна. Ажлын тайлбар.

Хүүхдийн бие даасан ажил. Багш нь шаардлагатай бол хүүхдүүдэд тусалдаг.

- Манай тэжээгчийг юугаар хийдэг вэ? Манай тэжээгч ямар хэлбэртэй вэ? Өвлийн улиралд шувууг хэрхэн тэжээх вэ?

Хичээлийн төгсгөл

Багшийн уншсан шүлэг (Хавсралт)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид шувуу тэжээгч хийх болно. Үүний тулд бидэнд дараах зүйлс хэрэгтэй болно (шоу):хоосон сүүний хайрцаг, 5 литр хуванцар сав. Бид тэдний дотор шувууд үр тариа ховхлохын тулд цонх хийх хэрэгтэй. Та мөн моднууд дээр тэжээгчийг өлгөхөд шаардлагатай олсыг урсдаг уутанд нүх гаргах хэрэгтэй.

Багш бэлэн материалаар тэжээгч хийдэг. Хүүхдүүд багшид тусалдаг: харандаагаар тойрог зурж, цонхыг тэмдэглэж, зүссэн хэсгүүдийг нугалж, утсыг нь барьж, нүхээр дамжуулж, хогоо хаядаг.


Биеийн тамирын минут

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, өнөөдөр бид ингэж тоглох болно. Та нар бяцхан бор шувуу, би чиний эх бор шувуу болно. (Багш бор шувууны баг өмсдөг.)

Бор шувуу бид өнөөдөр эхэлнэ

Хүүхдүүдээ дуудаж: Бид нисч сурч байна.

“Бяцхан бор шувууд минь, над дээр ирээрэй, хурдан тойрог дээр зогсоорой

Хурдан нис! Тэгээд бид эхэлнэ."

Тойрог хэлбэрээр үүсэх. Гарны өвөрмөц хөдөлгөөнөөр тойрог хэлбэрээр алхах- "далавч дэвсэх" "Бор шувуу" хөдөлгөөнийг харуулж, дараа нь "хүүхдүүдийг харах" гэж холддог. "Бор шувуу" харж байхад хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бор шувуу унтсан бөгөөд энэ нь бор шувуунд хэрэгтэй зүйл юм. Тэд далавчаа дэлгэж, бүх чиглэлд нисэв. Бор шувуунууд танхим даяар нисдэг. (Бүх чиглэлд гүйж байна.)

"Бор шувуу" сэрээд:

"Дэгдээхэйгээ жиргээ, жиргээ, Энэ юун чимээ вэ? Ямар хашгирах вэ? Хурдлаарай, дугуйлан зогсоод дахин нисч сур!" Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, тоглоом давтагдана. Багш дахин унтсан дүр эсгэж, хүүхдүүд тал тал тийшээ тарж, дараа нь "бор шувуу" сэрдэг.

"Би нэг минут унтсан,

Бор шувуунууд үнэхээр дэггүй болжээ.

Би чамайг одооноос хатуу хянах болно,

Ингэснээр та дуулгавартай бор шувуунууд болж өсөх болно."

Үр тарианы харьцуулалт.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо бидний тэжээгч бэлэн боллоо. Одоо та тэдэнд үр тариа асгах хэрэгтэй. Ямар төрлийн үр тарианы шувууд хамгийн их хөхөх дуртайг харцгаая. Би хайрцагт өөр өөр үр тариа байдаг: шар будаа (эсвэл шар будаа), вандуй, наранцэцгийн үр, Сагаган. (Хүүхдүүдийг үр тарианд хүрэхийг урина.)Аль үр тариа хамгийн жижиг нь вэ? Аль нь хамгийн том вэ? Үзүүлэх. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.)Манай цэцэрлэгт сайт дээр бид эдгээр шувуудтай уулзаж болно. (Бор шувуу, толгой, хэрээ, шаазгайн дүрсийг фланелграфт хавсаргана.)Харуулж, нэрлэнэ үү том шувууд. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.)Жижиг шувуудыг үзүүлж, нэрлэ. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.)Та ямар төрлийн үр тариаг бор шувуу, хөхөө хөхөхөд баяртай байх болно гэж бодож байна вэ? (Бяцхан хүүхдүүд.)Мөн вандуй, үрийг хэн авах вэ? (Шаазгай, хэрээ.)

4. Дидактик тоглоом "Цүнхэнд юу байна?"

Шар будаа нэг уутанд цутгаж, вандуй хоёр дахь нь цутгаж байна.

Багш хүүхдүүдийг уутанд ямар үр тариа асгаж байгааг тодорхойлохыг урьж байна: вандуй эсвэл шар будаа.

Тусгал.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо тэжээгч рүүгээ үр тариа асгацгаая. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.)Мөн одоо тэжээгчийг моднууд дээр өлгөх хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр шувууд амттай үдийн хоол идэж болно. Ингэж л бидний тусламжтайгаар тэд өвлийг давах болно.

Өвлийн улиралд шувууг тэжээ!

Хаа сайгүй ирээсэй

Тэд чам руу гэр шигээ хошуурах болно,

Саравч дээрх сүрэг.


ЭЦЭГ ЭХ, ХҮҮХДҮҮДИЙН ӨВЛИЙН СУРГАЛТ. “ӨВЛИЙН ХӨГЖИЛТ” ЗУРГИЙН ШАЛГАЛТ

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:тоглоом, харилцааны, танин мэдэхүйн судалгаа, үр бүтээлтэй, уран зохиолын ойлголт.

Зорилго:өвлийн тоглоомын талаархи санаа бодлыг тодруулах, хуйвалдааны зургийг хэрхэн үзэхийг заах, зургийн талаархи асуултанд хариулах, тодорхой үйлдлүүдийг хөдөлгөөнөөр хуулбарлах, үг хэллэгээр дагалдах; сонсголын ойлголт, харааны дүрсийг сонсголын дүрстэй харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх; "Өвөл" сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн:Өвлийн тухай багшийн түүхийг сонирхож сонсож, Т.Ломовагийн "Цасан ширхгүүд" хөгжимд энгийн бүжгийн хөдөлгөөн хийхэд идэвхтэй оролцдог. дидактик тоглоом"Үзүүлэлт ба нэр" нь насанд хүрэгчдийн хүсэлтээр юу дүрсэлсэн талаар ярьж болно түүхийн зураг"Өвлийн хөгжилтэй"

Материал ба тоног төхөөрөмж: "Өвлийн хөгжилтэй" сэдэвчилсэн зураг, хөвөн даавууны жижиг хэсгүүд, цасан ширхгийн зураг, цасан хүн, чарга, өвлийн малгай, ороолт.

Зохион байгуулах цаг.

Багш хүүхдүүдийг цонх руу аваачиж, шүлэг уншдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Цасан бөмбөлөг намуухан талбай, нуга дээр унаж байна; Цасан ширхгүүд тогтсон - цагаан хөвсгөр.

Цонхоор хар. Гадаа цасан ширхгүүд байна уу - цагаан хөвсгөр? (Хүүхдүүд хариулдаг.)

"Шувууны байшин" барих дунд бүлэг
Сурган хүмүүжүүлэгч: Чебунина Тамара Владимировна
MBDOU цэцэрлэгерөнхий хөгжлийн төрөл No74

Зорилго: цаасан хуудсыг хагасаар нугалах чадварыг хөгжүүлэх, энэ материалтай ажиллахдаа нүд, нарийвчлалыг хөгжүүлэх.
Материал: Хүүхэд бүрт нэг хуудас зузаан цаас (бичих цаасны дөрөвний нэг), тал нь 11х15 см хэмжээтэй тэгш талт өнгийн гурвалжин, 4 см диаметртэй тойрог, 4х4.5 см хэмжээтэй 2 өнгийн тэгш өнцөгт, 3.5х. 10.5 см-ийн бэлдсэн дээжийн байшин.
Хичээлийн явц:
Хүүхдүүд хүлээн авах өрөөнд байгаа бөгөөд багш агааржуулалт хийсний дараа бүлгийн цонхыг хааж, хүлээн авах өрөөнд хоёр шувуу (тоглоомтой од, тоглоомын шүгэл шувуу) авчирдаг.
"Залуус аа, би яг одоо цонхоо хааж байтал хоёр шувуу бидэн рүү нисч, тэд бидэнд ямар нэг юм хэлэхийг хүсч байна. Бид хурдан газар руугаа явж, шувууд бидэнд юу хэлэхийг хүсч байгааг олж мэдье (хүүхдүүд ширээн дээр очдог).
Багш шүгэл үлээж, толгой дохин: "Шувууд надад юу хэлснийг та мэдэх үү?
Сонсооч.
Тэд дулаан бүс нутгаас гэртээ ниссэн боловч байшингүй, амьдрах газаргүй. Шувууд манай сайтын дээгүүр нисч, бид тэжээгчтэй болохыг харав. Тиймээс та эелдэг, халамжтай залуус, шувуунд дуртай. Шувууд танаас тэдэнд зориулж байшин барихыг гуйдаг. Залуус аа, бид шувуудад байшин барих гэж байна уу? (Тийм).
Мэдээжийн хэрэг бид шувуу хийх болно!
Залуус аа, миний байшинг хараарай. Энэ төрлийн шувууны байшинг шувууны байшин гэж нэрлэдэг. Өнөөдөр бид цаасаар шувууны байшин барина."
Багш бэлэн байшинг харуулж байна - зузаан цаасыг хагасаар нугалж, дээр нь гурвалжингаар хийсэн дээвэрийг хагасаар нь нугалав. Талбай дээр тойрог зурсан байна. Хайч ашиглан шугамын дагуу тойргийг сайтар хайчилж, байшинд наа - энэ бол шувууны байшингийн орох хаалга бөгөөд түүний доор жижиг тэгш өнцөгтийг хагасаар нугалж, байшингийн дотор наа - энэ бол шувууны саваа юм.
Биеийн тамирын минут
Шувууны байшингийн цонхны гадна талд
Хэрэмүүд сууж байна
Шувууны байшингийн цонхноос
Старлингууд харж байна.
Мөн доор, доор
Зальтай муур сууж байна
Манай муур дүр үзүүлэв
Тэр хурдан унтсан юм шиг.
Хүүхдүүд суудалдаа суугаад шувууны байшин хийж эхэлдэг. Шаардлагатай бол багш хүүхдэд тус тусад нь тусалдаг.

Хичээлийн төгсгөлд шувууд нисч, ямар шувууны байшин болсныг хараад хүүхдүүдэд талархаж байна.
Уран зохиол: 1. Н.Е.Веракса, А.Н.Веракса.Төслийн үйл ажиллагаа сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд. Багш нарт зориулсан гарын авлагасургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагууд
. – М.: Мосайка-Синтез, 2008 – 112 х.
2. 5. Л.А.Антипова, Н.Н.Корнеева. Төслүүд нь хүүхдийн амьдралыг зохион байгуулах арга зам юм. – Ханты-Мансийск: GUIPP "Полиграфист", 2002 - 97 х. 3. 6. Халикова В.В.Төслийн арга субъектив хандлагыг хэрэгжүүлэх арга зам гэж. сэтгүүл "Сургуулийн өмнөх боловсролын багш
» No8 (2008). 4. 7. В.Ю.Дьяченко, О.В.Гузенко болон бусад.Сэдэвчилсэн төлөвлөлт
ангиуд.

5. 8. Т.Н.Тебенева. Сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарын мэргэжлийн ур чадварын нэг хэсэг болох төслийн соёл. "Сургуулийн өмнөх боловсролын менежмент" сэтгүүл No1 (2007).

Цаасан барилгын талаархи хичээлийн тэмдэглэл.

Сэдэв: "Тэжээгч". Зорилтот:

Хүүхдүүдэд цаасан тэжээгч барихыг заа. Хайч, цаасан дээр ажиллах чадварыг бэхжүүлэх. Бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх.Арга зүйн техник:

Асуудлын тухай яриа, "Өвөлждөг шувууд" цомгийн үзлэг. Тоног төхөөрөмж:

Цомог, цаас, хайч, цавуу.

Хичээлийн явц:

  1. 1. Зохион байгуулалтын мөч.
  • Асуудлын талаар хүүхдүүдтэй ярилцах.
  • Яг өвөл. Хүйтэн цаг агаар эхлэхэд олон шувууд урагшаа нисдэг.

Өвөлдөө үлдсэн шувуудыг өвөлжөө гэж нэрлэдэг. Та ямар өвөлждөг шувууг мэддэг вэ?

  • Тит, бухын шувуу, бор шувуу, дэгээ, хэрээ, тоншуул.

Хүүхдүүдийн өвөлждөг шувуудын талаарх мэдлэгийг нэгтгэхийн тулд багш "Өвөлждөг шувууд" цомгийг үзүүлэв. Багш нь хүүхдүүдэд "Тэжээгч дээрх шувууд" цуврал зургуудыг үзүүлдэг.

  • Зөв. Өвлийн улиралд шувуудад хэцүү байдаг. Хэдийгээр өтгөн өд нь тэднийг хүйтэн хүйтнээс авардаг ч тэд ихэвчлэн маш их өлсдөг. Тиймээс шувууг өвлийн улиралд тэжээх хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд хүмүүс моднууд дээр тэжээгч өлгөж, түүнд хоол хийж өгдөг.
  • Өнөөдөр та бид хоёр шувуу тэжээгч хийх болно.
  1. Тэжээгч хийх талаар багшийн тайлбар, үзүүлэх.

Багш бэлэн тэжээгчийг үзүүлж, түүнийг хэрхэн ашиглахыг хүүхдүүдэд тайлбарладаг.

Хүүхдүүд гар урлалыг сайтар шалгаж үздэг. Багш нь ёроолын хэлбэр (дөрвөлжин) ба хажуугийн хэлбэрийг (тэгш өнцөгт) тодорхойлоход тусалдаг. Дараа нь тэр хүүхдүүдийн анхаарлыг зүссэн дөрвөлжин рүү татдаг (урьдчилан хийсэн). Тэр үүнийг нугалж, хайрцаг үүсгэдэг - энэ нь бидний тэжээгч болно. Тэрээр хүүхдүүдээс хайрцгийг аажуухан задлахдаа ёроол нь хаана, хажуу тал нь хээ дээр байгаа эсэхийг харахыг хүснэ. (Загварыг самбарт наасан байна.) Хүүхдүүдээс хээ дээр тэжээгчийн ёроолыг олохыг хүс. Нэг хүүхдийг самбар дээр дуудаж, доод талыг нь харуулав. Дараа нь багш доод тал руу нь өнгөт дөрвөлжин наасан байна. Өөр нэг хүүхэд тэжээгчийн хажуу талыг харуулж, багш түүнийг дагаж өөр өнгийн тэгш өнцөгтийг нааж байна. Үлдсэн цагаан квадратууд нь хэв маягаас тэжээгчийг наахад хэрэгтэй гэж тэр тайлбарлав.

Үйлдлүүдийг үзүүлэхдээ багш хүүхдүүдийн анхаарлыг яг шугамын дагуу зүсэж, цавуу хэрхэн яаж түрхэхийг тайлбарлаж, зааж өгөх ёстой - зөвхөн гадна талын квадратууд.

4. Биеийн тамирын дасгал "БАНФИНЧЕР". Ярианы хэмнэл, хэмнэл дээр ажиллах, яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулах.

5.Даалгаврыг хүүхдүүдээр гүйцэтгэх.

6.Хүүхдийн ажилд дүн шинжилгээ хийх.

Шинэ хоолны өрөө

Бид тэжээгч хийсэн

Бид цайны газар нээлээ.

Бор шувуу, бухын хөрш,

Өвлийн улиралд танд өдрийн хоол байх болно.

Долоо хоногийн эхний өдөр зочилно уу

Титмиус бидэн рүү нисэв.

Мягмар гарагт хараарай,

Бухнууд ирлээ.

Лхагва гаригт гурван хэрээ байсан

Бид тэднийг үдийн хоол идэхийг хүлээж байсангүй.

Мөн Пүрэв гарагт дэлхийн өнцөг булан бүрээс -

Шуналтай бор шувууны сүрэг.

Баасан гарагт манай хоолны өрөөнд

Тагтаа будаа идэж байв.

Мөн бямба гаригт бялуунд

Долоон дөчин нисч ирэв.

Ням гарагт, Ням гарагт

Бидэнд хаврын зочин ирлээ -

Оддын аялагч...

Энэ дуу дуусч байна.

7. Хичээлийн үр дүн.


Сэдвийн талаархи шилдэг нийтлэлүүд