Jak sprawić, by Twój biznes odniósł sukces
  • dom
  • Rentowność
  • Podsumowanie lekcji dotyczące projektowania karmnika dla ptaków. Notatki z lekcji na temat konstrukcji z papieru. Temat: „Podajnik”. plan lekcji na temat projektowania, praca fizyczna (grupa seniorów) na ten temat. Elena Aleksandrowna Bezmaternykh

Podsumowanie lekcji dotyczące projektowania karmnika dla ptaków. Notatki z lekcji na temat konstrukcji z papieru. Temat: „Podajnik”. plan lekcji na temat projektowania, praca fizyczna (grupa seniorów) na ten temat. Elena Aleksandrowna Bezmaternykh

Tatiana Szagajewa
Podsumowanie lekcji na temat projektowania „karmnika dla ptaków”

Cele: zachęcaj do projektowania, rozwijaj chęć opieki nad ptakami; naucz się rozróżniać przedmioty według wielkości, naucz się formować w okrąg, podążaj za ruchami nauczyciela.

Materiały i ekwipunek: różne rodzaje zboża (proso, nasiona itp.) w skrzyniach, 5 litrowa butelka, puste kartony po mleku, ołówek, nożyczki, szydło, 2 torby, figurki ptaków (wróbel, sikorka, wrona, sroka).

Postęp lekcji

Org. za chwilę.

Dzieci obserwują ptaki z okna.

Nauczyciel opowiada o życiu ptaków zimą - Zimą należy opiekować się ptakami: karm je, nie obrażaj.

Głównym elementem. Budowa.

Wychowawca: Z kartonu po mleku i butelki zrobimy podajnik. Zrobimy w nich okna, aby ptaki mogły wlecieć i dziobać ziarna.

Nauczyciel i dzieci robią karmnik.

Fizminutka

Wychowawca: Teraz będziemy grać. Będziecie wróblami, a ja będę waszą wróblową matką.

Matka wróbel wzywa swoje dzieci

Leć do mnie szybko

Zaczynamy dzisiaj

Uczymy się latać

Pospiesz się i stań w kręgu

Zaczynajmy

Chodzenie w kręgu - dzieci „trzepoczą skrzydłami”, matka pokazuje ruch i odchodzi. Podczas gdy mama patrzy, dzieci chodzą w kręgu. Mama zasnęła, a wróble rozbiegły się na wszystkie strony. Mama budzi się:

Laska tweetuje, co za hałas, co za krzyk

Szybko wejdź do kręgu

I naucz się latać na nowo

Dzieci stoją w kręgu i zabawa się powtarza. Wtedy mama znowu wybucha:

Zapadłem w drzemkę na minutę

Wróble zrobiły się naprawdę niegrzeczne

Od teraz będę Cię ściśle monitorować

Abyś wyrósł na posłuszne wróble

Pedagog: Nasze karmniki są gotowe. Teraz wlejmy tam ziarna. Które? Duży i mały. Teraz musisz zawiesić karmnik na drzewie, aby ptaki mogły zjeść smaczny lunch.

Publikacje na ten temat:

Nadchodzący zimowy chłód nie tylko zachwyca dzieci śniegiem, a dorosłych świątecznym nastrojem, ale także utrudnia życie ptakom, które...

Cel: kształtowanie kultury środowiskowej; kształtowanie troskliwej postawy i miłości do przyrody. Cele: - Wyjaśnienie i poszerzenie wiedzy o zimowcach.

W naszym przedszkolu „Kalinka” w dzielnicy Chimki obok tradycyjnych form interakcji z rodzicami (spotkania, rozmowy,...

Wszędzie tam, gdzie żyją ptaki: w lasach i ogrodach, na łąkach i polach, nad wodą - wszędzie słychać ich niesamowite głosy. Ale kiedy nadchodzi zima...

Do pracy potrzebujemy: 1 opakowanie dowolnego soku, ołówek, klej w sztyfcie, kolorowy papier, kolorowy karton, nóż do papieru i oczywiście.

Tak minęło lato, ciesząc się jasnymi kolorami „Indyjskiego lata”, i nadszedł czas późnej jesieni. Słońce pojawia się rzadko, jest zimno.

Cel lekcji:

Naucz dzieci robić karmniki dla zimujących ptaków z różnych materiałów.

Rozwijaj twórczą wyobraźnię, gust artystyczny, dokładność w pracy.

Zaszczepić w dzieciach dobre uczucia i chęć opiekowania się swoimi pierzastymi przyjaciółmi.

Materiały: plastikowe butelki, kolorowy papier, wata, gałęzie drzew, zdjęcia ptaków, nożyczki, klej, pędzle.

Postęp zajęć w grupie seniorów

Nauczyciel proponuje podejść do okna i podziwiać piękno zimowego krajobrazu.

Nauczyciel czyta poezję

Zobacz załącznik do lekcji

Pedagog. — Dlaczego ptaki proszą o pomoc zimą?

— Ptakom bardzo trudno jest przetrwać zimę, kiedy pada biały śnieg i wieją zimne wiatry. Wiadomo, że niektóre ptaki odlatują do cieplejszych klimatów, a inne, najodważniejsze, zostają na zimę. Teraz dowiemy się, jakie to ptaki.

Tworzenie zagadek o zimujących ptakach (z pokazanymi obrazkami)

Mały ptak

Ma nogi

Ale nie może chodzić.

Chce zrobić krok

- Okazuje się, że to skok.

(Wróbel)

Puka cały czas

Trwa wycinanie drzew.

Ale to im nie szkodzi

Ale to tylko leczy.

Rudowłosy, czarnoskrzydły,

Uwielbia dziobać ziarna

Z pierwszym śniegiem na jarzębinie

Pojawi się ponownie.

(Gil)

Ten drapieżnik jest gadatliwy

Kradzież, wybredny,

Białoboczne ćwierkanie,

A jej imię to... (Sroka)

Kar-kar-kar! Kar-kar-kar!

To cały repertuar.

Ogłasza koronę klonową

Z twoim śpiewem...

Pedagog. - Dobra robota, odgadłeś wszystkie zagadki!

— Jakie ptaki widziałeś zimą na naszym terenie w parku?

— Jak możemy pomóc ptakom zimą?

- Co możemy z tym zrobić?

— Z czego możemy zrobić karmniki dla ptaków? (z plastikowych butelek, pudełek, wiader itp.)

— Podajniki wykonane z plastikowych butelek są lekkie, wygodne, a do ich produkcji użyto nieodpowiedniego materiału. Należy pamiętać, że podajnik posiada wycięte otwory. Do czego są potrzebne? Aby podajnik był atrakcyjny, możesz go ozdobić.

Badanie podajnika próbek wykonanego z plastikowej butelki. Wyjaśnienie pracy.

Samodzielna praca dzieci. Nauczyciel pomaga dzieciom w razie potrzeby.

- Z czego wykonane są nasze karmniki? Jaki kształt mają nasze karmniki? Jak karmić ptaki zimą?

Koniec zajęć

Wiersze czytane przez nauczyciela (załącznik)

Pedagog. Zrobimy karmnik dla ptaków. W tym celu będziemy potrzebować następujących elementów (przedstawia): puste kartony po mleku 5 litrów plastikowa butelka. Musimy zrobić w nich okna, do których ptaki będą zaglądać i dziobać ziarna. W workach należy również wykonać otwory, przez które przewlecze się liny potrzebne do zawieszenia karmników na drzewach.

Nauczyciel wykonuje karmniki z dostępnych materiałów. Dzieci pomagają nauczycielowi: rysują ołówkiem kółka, zaznaczają okna, zaginają wycięte części, przytrzymują sznurki, przeciągają je przez otwory, wyrzucają śmieci.


Minuta wychowania fizycznego

Pedagog. Kochani, dzisiaj będziemy grać w ten sposób. Będziecie małymi wróblkami, a ja będę waszą wróbelką-matką. (Nauczyciel zakłada maskę wróbla.)

Matka Wróbel Zaczynamy dzisiaj

Woła swoje dzieci: Uczymy się latać.

„Przyjdźcie do mnie, moje małe wróble, szybko stańcie w kręgu

Leć szybko! I zaczniemy.”

Formacja w kręgu. Chodzenie po okręgu z charakterystycznymi ruchami ramion- „trzepotanie skrzydłami” „Matka Wróbelka” pokazuje ruch, a następnie oddala się, aby „zaopiekować się dziećmi”. Podczas gdy „wróbel” patrzy, dzieci chodzą w kółko.

Pedagog. Wróbel zasnął i to jest wszystko, czego wróbel potrzebuje. Rozłożyły skrzydła i odleciały na wszystkie strony. Wróble latają po całej sali. (Bieganie we wszystkich kierunkach.)

„Wróbel” budzi się:

„Ćwierkanie laski, tweetowanie laski, co to za hałas? Jaki krzyk? Pospiesz się, stań w kręgu i naucz się latać na nowo!” Dzieci stoją w kręgu i zabawa się powtarza. Nauczyciel ponownie udaje, że zasypia, dzieci rozbiegają się we wszystkich kierunkach, po czym budzi się „wróbel”.

„Zasnąłem na chwilę,

Wróble zrobiły się naprawdę niegrzeczne.

Od teraz będę Cię ściśle monitorować,

Abyś wyrósł na posłuszne wróble”.

Porównanie ziaren.

Pedagog. Teraz nasze karmniki są gotowe. Teraz musisz wlać do nich ziarna. Zobaczmy, jakie ptaki zbożowe lubią najbardziej dziobać. W skrzynkach mam różne zboża: proso (lub proso), groch, słonecznik, gryka. (Zaprasza dzieci, aby dotknęły ziaren.) Które ziarna są najmniejsze? Które są największe? Pokazywać. (Dzieci wykonują zadanie.) W naszym przedszkolu na miejscu możemy spotkać te ptaki. (Przymocowuje do flanelografu figurki wróbla, sikorki, wrony i sroki.) Pokaż i nazwij duże ptaki. (Dzieci wykonują zadanie.) Pokaż i nazwij małe ptaki. (Dzieci wykonują zadanie.) Jak myślisz, jakie ziarna wróble i sikorki będą dziobać z przyjemnością? (Maluchy.) A kto dostanie groszek i nasiona? (Sroka i wrona.)

4. Gra dydaktyczna „Co jest w torbie?”

Proso wlewa się do jednej torby, groszek wlewa się do drugiej.

Nauczyciel prosi dzieci, aby za pomocą dotyku określiły, jakie ziarno wsypuje się do worka: groszek czy proso.

Odbicie.

Pedagog. Teraz wsypmy ziarna do naszych podajników. (Dzieci wykonują zadanie.) A teraz trzeba zawiesić karmniki na drzewach, aby ptaki mogły zjeść smaczny obiad. Dzięki naszej pomocy uda im się przetrwać zimę.

Karm ptaki zimą!

Niech to nadejdzie zewsząd

Przyjdą do ciebie jak do domu,

Stada na werandzie.


ZIMOWA ZABAWA DLA RODZICÓW I DZIECI. BADANIE OBRAZU „ZIMOWA ZABAWA”

Rodzaje zajęć dla dzieci: gamingowe, komunikacyjne, poznawczo-badawcze, produktywne, postrzeganie fikcji.

Cele: wyjaśniaj pomysły na temat zimowych zabaw, ucz, jak patrzeć na obraz fabularny, odpowiadaj na pytania dotyczące obrazu, odtwarzaj określone działania za pomocą ruchów, towarzysząc im mową; rozwijać percepcję słuchową, umiejętność korelacji obrazów wizualnych ze słuchowymi; aktywuj słownik na temat „Zima”.

Planowane wyniki: z zainteresowaniem słucha opowieści nauczyciela o zimie, aktywnie wykonuje proste ruchy taneczne do muzyki „Płatki śniegu” T. Łomowej, bierze udział w gra dydaktyczna„Pokaż i nazwij” może na prośbę osoby dorosłej opowiedzieć o tym, co jest przedstawione obraz historii„Zimowe zabawy”

Materiały i wyposażenie: obrazek tematyczny „Zimowa zabawa”, kawałki waty, obrazki płatka śniegu, bałwana, sań, czapki zimowej, szalika.

Organizowanie czasu.

Nauczyciel prowadzi dzieci do okna i czyta wiersz.

Pedagog. Na polanę, na łąkę cicho spada śnieżka; Płatki śniegu opadły - białe kłaczki.

Wyjrzyj przez okno. Czy na zewnątrz są płatki śniegu - białe puch? (Dzieci odpowiadają.)

Budowa „Domku dla Ptaków” w grupa środkowa
Wychowawca: Chebunina Tamara Władimirowna
MBDOU przedszkole ogólny typ rozwojowy nr 74

Cel: rozwinięcie umiejętności składania kartki papieru na pół, rozwinięcie oka i dokładności w pracy z tym materiałem.
Materiały: Dla każdego dziecka kartka grubego papieru (ćwierć kartki papieru do pisania), kolorowy trójkąt równoboczny o bokach 11x15 cm, koło o średnicy 4 cm, 2 kolorowe prostokąty 4x4,5 cm, 3,5x 10,5 cm Przygotowany domek próbny.
Postęp zajęć:
Dzieci przebywają w sali przyjęć, nauczyciel zamyka okno w grupie po przewietrzeniu i wprowadza do sali recepcyjnej dwa ptaki (zabawkowego szpaka i zabawkowego ptaka gwizdka).
„Chłopaki, właśnie zamykałem okno i przyleciały do ​​nas dwa ptaki, chcą nam coś powiedzieć. Chodźmy szybko na swoje miejsca i dowiedzmy się, co chciały nam powiedzieć ptaki (dzieci idą do stolików).
Nauczyciel dmucha w gwizdek, kiwa głową, po czym mówi: „Wiesz, co mi powiedziały ptaki?
Słuchać.
Przylecieli do domu z ciepłych regionów, ale nie mają domów, nie mają gdzie mieszkać. Ptaki przeleciały nad naszym miejscem i zobaczyły, że mamy karmnik. Jesteście więc miłymi i troskliwymi chłopakami, kochacie ptaki. A ptaki proszą cię, abyś zbudował dla nich domy. Chłopaki, będziemy budować domki dla ptaków? (Tak). Oczywiście, że zrobimy ptaki!
Chłopaki, spójrzcie na mój dom. Ten typ budki dla ptaków nazywany jest budką dla ptaków. Dzisiaj zbudujemy domek dla ptaków z papieru.”
Nauczyciel pokazuje gotowy dom - grubą kartkę papieru złożoną na pół, a na niej dach wykonany z trójkąta złożonego na pół. Na kwadracie narysowano okrąg. Za pomocą nożyczek ostrożnie wytnij okrąg wzdłuż linii i przyklej go do domu - to jest wejście do ptaszarni, a pod nim mały prostokąt złożony na pół wklej go do wnętrza domku - to jest patyk do budki dla ptaków.
Minuta wychowania fizycznego
Za oknem w budce dla ptaków
Wiewiórki siedzą
Z okna budki dla ptaków
Szpaki patrzą.
I poniżej, i poniżej
Przebiegły kot siedzi
Nasz kot udawał
Jakby mocno spał.
Dzieci zajmują miejsca i zaczynają budować domek dla ptaków. W razie potrzeby nauczyciel pomaga dzieciom indywidualnie.
Pod koniec lekcji ptaki latają i sprawdzają, jakie domki dla ptaków wyszły, i dziękują dzieciom.

Literatura:
1. N.E.Veraksa, A.N.Veraksa. Działania projektowe przedszkolaki. Podręcznik dla nauczycieli placówki przedszkolne. – M.: Mosaika-Sintez, 2008 – 112 s.
2. 5. L.A.Antipova, N.N.Korneeva. Projekty sposobem na organizację życia dzieci. – Chanty-Mansyjsk: GUIPP „Poligrafista”, 2002 – 97 s.
3. 6. Khalikova V.V. Metoda projektu jako sposób na wdrożenie subiektywnego podejścia. Czasopismo " Nauczyciel przedszkola» nr 8 (2008).
4. 7. V.Yu.Dyachenko, O.V.Guzenko i inni. Planowanie tematyczne zajęcia.
5. 8. T.N.Tebeneva. Kultura projektu w ramach profesjonalizmu nauczycieli wychowania przedszkolnego. Magazyn „Zarządzanie Oświatą Przedszkolną” nr 1 (2007).

Notatki z lekcji na temat konstrukcji z papieru.

Temat: „Podajnik”.

Cel: Naucz dzieci budować podajnik papieru. Wzmocnij umiejętność pracy z nożyczkami i papierem. Rozwijaj kreatywność.

Techniki metodyczne:Rozmowa na tematy, obejrzenie albumu „Zimujące ptaki”.

Sprzęt: Album, papier, nożyczki, klej.

Postęp lekcji:

1. Moment organizacyjny.

  1. Rozmowa z dziećmi na różne tematy.
  • Jaka jest teraz pora roku?
  • To prawda, zima. Wraz z nadejściem chłodów wiele ptaków odlatuje na południe.

Ptaki pozostające na zimę nazywane są zimowcami. Jakie znasz ptaki zimujące?

  • Sikora, gil, wróbel, gawron, wrona, dzięcioł.

Nauczyciel pokazuje album „Ptaki zimujące”, aby utrwalić wiedzę dzieci na temat ptaków zimujących. Nauczyciel pokazuje dzieciom serię obrazów fabularnych „Ptaki przy karmniku”.

  • Prawidłowy. Zimą jest ciężko ptakom. Chociaż gęste pióra chronią je przed ostrym zimnem, często są bardzo głodne. Dlatego ptaki muszą być karmione zimą. Aby to zrobić, ludzie wieszają karmniki na drzewach i wlewają do nich jedzenie.
  • Dzisiaj wspólnie z chłopakami zrobimy karmniki dla ptaków.
  1. Wyjaśnienie i demonstracja przez nauczyciela wykonania karmnika.

Nauczyciel pokazuje gotowy karmnik i wyjaśnia dzieciom, w jaki sposób się go używa.

Dzieci dokładnie oglądają rzemiosło. Nauczyciel pomaga określić kształt dna (kwadrat) i kształt boków (prostokąt). Następnie zwraca uwagę dzieci na kwadrat z wycięciami (wykonanymi wcześniej). Składa go tak, aby utworzył pudełko - to będzie nasz karmnik. Prosi dzieci, aby patrzyły, kiedy powoli rozkłada pudełko, gdzie na wzorze znajduje się spód, a gdzie boki. (Wzór jest przypięty do tablicy.) Poproś dzieci, aby odnalazły na wzorze spód karmnika. Dziecko jest wywoływane do planszy i pokazuje spód. Następnie nauczyciel przykleja na spodzie kolorowy kwadrat. Kolejne dziecko pokazuje boki karmnika, a nauczyciel podąża za nim, przyklejając na nich prostokąty w innym kolorze. Wyjaśnia, że ​​pozostałe białe kwadraty są potrzebne do sklejenia podajnika z wykroju.

Pokazując czynności, nauczycielka zwraca uwagę dzieci na to, aby nacięcia należy wykonywać dokładnie po linii, wyjaśnia i pokazuje, jak nakładać klej – tylko zewnętrzne kwadraty.

4. Ćwiczenia fizyczne „BUNFINCZERZY”. Pracuj nad tempem i rytmem mowy, koordynacją mowy z ruchem.

5.Wykonanie zadania przez dzieci.

6.Analiza pracy dzieci.

Nowa jadalnia

Zrobiliśmy karmnik

Otworzyliśmy stołówkę.

Wróbel, sąsiad gil,

Zimą będzie dla Ciebie lunch.

Wizyta w pierwszy dzień tygodnia

Sikorki przyleciały do ​​nas.

A we wtorek spójrz,

Gile przybyły.

W środę były trzy wrony

Nie spodziewaliśmy się ich na lunchu.

A w czwartek z całego świata -

Stado chciwych wróbli.

W piątek w naszej jadalni

Gołąb jadł owsiankę.

A w sobotę na ciasto

Przyleciała siódma czterdzieści.

W niedzielę, w niedzielę

Zawitał do nas wiosenny gość -

Gwiazdka podróżniczka...

To koniec piosenki.

7. Wynik lekcji.


Najlepsze artykuły na ten temat