Як зробити свій бізнес успішним
  • Головна
  • Техніка продаж
  • Х Андерсен «Гидке каченя»". Конспект уроку з літературного читання "Г.Х Андерсен «Гидке каченя»" Презентація на тему казка бридке каченя

Х Андерсен «Гидке каченя»". Конспект уроку з літературного читання "Г.Х Андерсен «Гидке каченя»" Презентація на тему казка бридке каченя

Г.Х Андерсен « Бридке каченя»

Цілі уроку

    розкрити ідейно-образний зміст казки, у ході розмови з'ясувати поняття внутрішньої та зовнішньої краси людини; виявити моральні уроки твору;

    розвивати мовлення, мислення, пам'ять, аналітико-синтетичні навички учнів, удосконалювати навички виразного читання, зв'язного мовлення;

    прищеплювати інтерес до читання
Хід уроку

1)Мовленнєва розминка:

Уздовж по річці, по воді

Пливе човнів низка.

Попереду корабель іде,

За собою всіх веде(Качка з каченятами)

1.Відгадати загадку

2) Робота над прислів'ями( робота у групах)

Стоїш високо-не пишайся, стоїш низько не гнися. (Перша показує, як з каченя всі сміялися, принижували і ображали його хто як міг)

Кожен знає настільки, наскільки йому вистачає розуму. Друга говорить про те, як всі хто був, впізнаваного вигляду, той і зазнавався.хоча пишатися-то не було чим.

Кому пощастило, той і зазнав. Третя вчить нас не гнутися, не ламатися від тих невдач чи нещасть, які випадають нашу частку)

3) Перевірка будинок.

6.Житель хатинки? (кіт)

Яке ключове словоу вас виникло? КРАСА

3) Постановка навчальної задачі

Як ви вважаєте, що таке краса? Давайте подивимося, як дає тлумачення цього слова Сергій Іванович Ожегов

КРАСА-все красиве, прекрасне, все те, що приносить естетичну і моральну насолоду.

А гарний, це який?

ЧУДОВИЙ-доставляє насолоду погляду, приємний зовнішнім виглядом, Гармонійність, стрункістю, прекрасний.

Як ви вважаєте, якщо людина красива, приємна зовні, вона хороша у всьому?

Вчитель: Отже ми говоримо про красу зовнішньої та внутрішньої.

Про зовнішню красу ми дізнаємося відразу. Але як розпізнати внутрішню красу?(по вчинкам і справам)

Як це відбувається у житті, ми ще мало знаємо. Спробуємо побачити це у нашій казці.

4.Спільний пошук рішень:

Вирушаємо до казки.

(Робота в парах)

«У частіше лопуха густому лісу, і ось там сиділа на яйцяхкачка. рідко плавати по канавках, чим сидіти влопусі так крякати разом із нею. »

  • стор 204 )

    Як плавало каченя?Стор 203

    Як можна назвати цей етап?

1етап.Приниження.

    стор.206 )

    стр207)

2етап.Самотність.

стор 208

3етап. Нерозуміння.

стор 213

4етап. Бажання померти.

    стр214

Хто багато страждав, але не озлобився, той досягає щастя.

Не можна судити з зовнішності, треба судити у справах та вчинках.

Не можна висміювати недоліки інших.

Добро завжди перемагає зло.

Домашнє завдання

Яким виявилося на думку качки останнє каченя?стор 204 ) Подивіться на ілюстрацію, яку нам намалював Васіф.Разом з цим гидким каченям ми спробуємо пройти етапи всього його життя. Кожен етап спробуємо охарактеризувати. -Чи Мама качка так говорити про каченя?-Як плавало каченя?Стор 203 Знайдіть уривок у тексті, в якому качка знайомить із мешканцями пташиного двору. Як інакше називає качка пташиний двір?Що говорять про каченя мешканці пташиного двору?Що сказала мама? (добре серце)Чи мали права так ставитись до каченя?А чи тільки тварини так погано ставилися до нього?Як ви думаєте, чому каченя стійко зносило всі приниження. Адже він був більшим, сильнішим за багатьох?Як можна назвати цей етап?1етап.Приниження. Далі каченя тікає з пташиного двору та потрапляє на болото.Що сказали про нього дикі качки?стор.206 ) Чи був радий хоч один раз каченя своєму неподобству?стр207) Який етап життя ми простежили? 2етап.Самотність. Який вихід знайшов собі каченя? Куди він втік? Давайте прочитаємо цей епізод за ролями. (курка, каченя, стара, кіт)стор 208 Який зтап у житті каченя ми простежили?3етап. Нерозуміння. Куди йде каченя (Куди очі дивляться)(Читання казки далі. Аудіозапис.) Що подумало каченя, коли побачило прекрасних птахів?стор 213 4етап. Бажання померти. Чи зрадів каченя, коли зрозумів, що він прекрасний лебідь?5етап.Сильне почуття щастя. Чи прощає каченя своїх кривдників?стр214 Як Казник Андерсен ставиться до свого героя?Який моральний урок отримали під час читання казки?-Найголовніше доброта, а не зовнішній вигляд.Хто багато страждав, але не озлобився, той досягає щастя.Не можна судити з зовнішності, треба судити у справах та вчинках.Не можна висміювати недоліки інших.Добро завжди перемагає зло.Домашнє завдання Придумати розповідь: Як жилось каченятку взимку

1.Головний герой казки? (каченя)

2.Якого кольору він був? (сірий)

3. «Хоч би кішка потягла тебе, нестерпний виродок! -Хто так сказав? »(Качка)

4.Як називала стара кота? (Синочок)

5. Пора року, коли з'явилися на світ каченята? (Літо)

6.Житель хатинки? (кіт)

7.Кого називали коротконіжкою? (Куриця)

«У частіше _______ було так само глухо і дико, як у_______ . Сиділа вона вже давно, і їй це заняття порядком набридло. До того ж її_______ відвідували, іншим качкам більше подобалося_________ по канавках, чим сидіти в_______ так ________ разом із нею. »

1.у

Приниження




Андерсен одностайно вважається найкращим казкарем світу. Данський письменник з юних років чекав справжніх чудес: «Життя моє справжня казка, багата на події, прекрасне!» – казав він. За допомогою прийому алегорії Андерсен перетворює життєві історії в історії казкові – сентиментальні та красиві. У його чудових казках: "Дюймовочка", "Кресало", "Стійке олов'яне солдатик", "Гидке каченя" та інших - так химерно переплелися саме життя і чари.


Замислимося над казкою «Гидке каченя». Адже у ній під виглядом тварин та птахів великий казкар зобразив людей. Пташиний двір – світ його мешканців. Але їх маленький світ обмежений, тому обмежені і самі птахи – вони не бачать нічого далі за власну дзьобу. Чому каченя всі ображають і лають його гидким? Та тому що він не схожий на них, він не такий, як усі інші.




Отже, не сміючи навіть мріяти про те, «гидке» каченя перетворюється на лебедя. Але перш, ніж побачити світ очима прекрасного птаха, він мав здійснити три маленькі казкові подвиги: сміливо пуститися в дорогу назустріч випробуванням. (Так він поріднився з героями народної казки: адже казкове щастя здобувається тільки в кінці шляху)


Потім знайти своє власне бачення світу. І, нарешті, третій – це подвиг самопожертви заради краси: адже каченя було готове померти за щастя хоч трохи побути поруч із прекрасними птахами. Сенс казки про гидке каченя в прихованій моралі – коли щось любиш більше за себе, більше власного життятоді навіть смерть не має над тобою повної влади.


У добрій і веселій казціАндерсена «Кресало» показані пригоди солдата – бравого і кмітливого. Повертаючись додому, солдат знаходить старе чарівне кресало у відьомому підземеллі. За допомогою чаклунства, а також завдяки власній кмітливості, герой рятується від смерті, а прекрасна принцеса стає його нареченою.

Цілі уроку

  • розкрити ідейно-образний зміст казки, у ході розмови з'ясувати поняття внутрішньої та зовнішньої краси людини; виявити моральні уроки твору;
  • розвивати мовлення, мислення, пам'ять, аналітико-синтетичні навички учнів, удосконалювати навички виразного читання, зв'язного мовлення;
  • прищеплювати інтерес до читання.

Хід уроку

1. Оргмомент

2. Перевірка домашнього завдання

Слайд 1 Прислів'я говорить: “Казка брехня, та у ній натяк – добрим молодцям урок”.

Слайд 2 - Сьогодні ми продовжуємо роботу над твором Г. Х. Андерсена "Гидке каченя", яке дає нам уроки життя, а які ми з'ясуємо. Але спершу перевіримо домашнє завдання. Перевіримо, як ви знаєте зміст. Спробуємо розгадати кросворд. Слайди 3 – 10

1) у т е н о до
2) з е р ы й
3) у т до а
4) з ы н о год е до
5) л е т о
6) до о т
7) до у р і ц а
  1. Головний герой казки?
  2. Якого кольору він був?
  3. "Хоч би кішка потягла тебе, нестерпний виродок!" - Хто так сказав?
  4. Як називала стара кота?
  5. Пора року, коли з'явилися на світ каченята?
  6. Житель хатинки?
  7. Кого називали Коротконіжкою?

Яке ключове слово з'явилося?

3. Постановка навчальної задачі

Як ви вважаєте, що таке краса?

Давайте подивимося, як дає тлумачення цього слова Сергій Іванович Ожегов Слайд 11

Краса – все красиве, прекрасне, все те, що приносить естетичну та моральну насолоду.

А гарний, це який?

Подивимося у словник: Слайд 12

Красивий - що насолоджує погляду, приємний зовнішнім виглядом, гармонійністю, стрункістю, прекрасний.

Як вважаєте, якщо людина красива, приємна зовні, вона хороша у всьому?

Вчитель: значить, ми говоримо про красу зовнішньої та внутрішньої.

Про зовнішню красу ми дізнаємося відразу. Але як розпізнати внутрішню красу? (з вчинків та справ)

Як ви вважаєте добре бути гарним?

А негарним? Чому?

Кому у житті легше?

А якщо зовні негарний, то як зробити так, щоб люди полюбили тебе? (мати хороші якості….)

Як це відбувається у житті, ми ще мало знаємо. Спробуємо побачити це у нашій казці.

4. Спільний пошук вирішення навчальної задачі

Відкриваємо книги та вирушаємо у казку.

Давайте прочитаємо, як починається казка (1 абз.)- А ви були за містом?

Малюючи гарний краєвид, Казник ніби проводить порівняння, зіставляє. Серед цієї прекрасної, гарної природиз'являється гидке каченя.

Яким виявилося на думку качки останнє каченя? Знайдіть у тексті. (Стор. 202, 4 абз. зверху)

Як ви розумієте слово гидкий?

Давайте подивимося у словнику. Слайд 13

Бридкий - дуже поганий, мерзенний, що викликає огиду, зневагу.

Слайди 14, 15 – Подивіться на ілюстрацію. Разом із цим бридким каченям ми сьогодні ніби пройдемо всі етапи його життя, щоб зрозуміти – які уроки дає життя головному герою. Спробуємо скласти його характеристику кожному етапі життя.

Каченя народилося, що про нього говорять? Який він?

Слайд 16

  • гидкий
  • жахливий виродок

Хто про нього так сказав?

Чи мала мама качка так говорити?

Що виправдовує її? ( те, що вона мачуха, каченя не її син)

1. Не такий як усі

Давайте додамо це в характеристику.

Куди вирушила качка зі своєю родиною? (До великої канаві)

Як каченята вчилися плавати?

Як плавало сіре каченя? Знайдіть у тексті. (Стор. 203 вгорі)

Чому засумнівалася качка? (каченя добре плавало)

Що додамо ще в характеристику каченяти? (добре плаває)

  • гидкий
  • жахливий виродок
  • добре плаває

Знайдіть уривок у тексті, в якому качка знайомить із мешканцями пташиного двору. Як по-іншому називає качка пташиний двір? Прочитайте. (Стор. 203, в 2 абз.)

Як ви розумієте слово суспільство?

Давайте подивимося, як дає тлумачення цього слова С. І. Ожегов.

Слайд 18

Суспільство -

Що говорять про каченя мешканці пташиного двору? Який він?

Давайте доповнимо нашу характеристику

Слайд 19

  • великий і безглуздий
  • бідолаха
  • занадто великий

Що сказала мама качка?

Слайд 20

  • некрасивий, але в нього добре серце

Як ставилися до сірого каченя жителі двору?

Чому вони так ставилися?

Чи мали вони все це право?

Це говорили тварини, а може люди ставилися до каченят інакше?

Як ви ставитеся до дівчинки, яка годує курей? - Що сказала мати та рідні брати та сестри. Знайдіть у тексті. (Стор. 205 посл. абз).

Що сталося з качкою, чому вона знову так змінилася? (Справа не в качку, а в мешканцях пташиного двору ...)

Чому втекло каченя з пташиного двору?

Як ви думаєте, чому каченя мовчки і терпляче зносило всі образи та приниження? Адже він був більшим, сильнішим за багатьох мешканців пташиного двору? Хіба не можна було боляче клюнути молодого півника, чи вщипнути ту саму пташницю?

Як можна назвати цей етап життя каченя?

2. Приниження

Який вихід знайшов собі каченя? Чому?

Куди втекло каченя з пташиного двору? (на болото)

Щось змінилося у його житті?

Що про нього сказали дикі качки? Знайдіть у тексті (Стор. 206, 4 абз. знизу)

Вчитель: він знову відчув себе знедоленим.

Як кажуть про нього гуси? (Ти такий дивний, забавний)

Чи був радий хоч один раз каченя своєму неподобству? Коли? Знайдіть у тексті. (Стор. 207, 4 абз. знизу)

Чому не залишилося каченя жити на болоті? (Самотність)

Який ще етап життя ми простежили?

3. Самотність

Який вихід знайшов собі каченя?

Куди він утік? Знайдіть цю частину тексту.

Давайте прочитаємо її в обличчях.

Якими були кіт та курка?

Постарайтеся під час читання передати інтонацію героїв.

Що дають зрозуміти каченяті курка та кіт? (Якщо не можеш нести яйця ..... тобі тут не місце)

Чому каченяті довелося піти з хатинки, де можна було нешкідливо та сито провести решту життя? (обмежений у свободі)

Який етап життя каченя ми простежили?

4. Обмеження у свободі. Нерозуміння

Куди йде каченя? (куди очі дивляться)

Що довелося випробувати каченя? (голод, холод)

Який ще виділимо етап життя каченя?

5. Холод, голод

Чому, побачивши гарних птахівкаченя не позаздрило їм?

Що ще можна додати до характеристики героя?

Слайд 21 не заздрісний

Що відчувало каченя, перенісши такі важкі життєві випробування, побачивши гарних птахів?

Вчитель зачитує текст (Стор. 211 Він не міг .... Гарним як вони)

- Він був радий, якщо хоч качки не відштовхували його від себе. Бідолашне гидке каченя!

Що сталося із настанням зими?

Як назвемо цей етап життя каченя?

6. Ледь не помер

Чому каченя пішло від селянина? (Втратив віру в добро)

Вчитель: але прийшла весна. Знайдіть у тексті, що подумало каченя, коли побачило прекрасних птахів? (Стор. 213, 2абз зверху)

Як можна назвати цей етап життя?

7. Бажання померти

Ким стало каченя?

Чи зрадів каченя, коли зрозумів, що він прекрасний лебідь? Чому каченя відчуває таке сильне почуття щастя? Знайдіть у тексті. (Стор. 213. посл. абз.)

Який він тепер, що про нього кажуть?

Слайд 22

  • міцний
  • великий

Слайд 23

  • найкрасивіше

Слайд 24

  • молоденький

Слайд 25

  • Чарівний

Слайд 26

  • Щасливі

Слайд 27

  • найпрекрасніший серед прекрасних лебедів

Чи прощає каченя своїх кривдників? Підтвердьте словами з тексту. (Стор. 214, останні абз)

Що означає тріумфуючий крик? (урочистий, захоплений, радісний)

Давайте подивимося, яким було каченя спочатку, а яким стало потім.

5. Висновок

Як ви розумієте, що таке краса зовнішня і внутрішня?

Власова І. В. № 219-720-626

Вчитель: Всі ті, з ким зустрічалося каченя, не були виродками, негарними, але мали такі риси характеру як злість, заздрість, черствість. У них не було внутрішньої краси, душевний.

А нашого героя, який був зовні неприємний, жахливий виродок автор винагородив. Він став чудовим лебедем. За що?

Як ви вважаєте, а у житті таке може бути?

Кожен із вас отримав свій моральний урок із цієї казки. Який?

  • Найголовніше доброта, безкорисливість, а не зовнішній вигляд.
  • Хто багато страждав, але не озлобився, той сягає щастя.
  • Не можна судити з зовнішності, треба судити у справах та вчинках.
  • Не можна висміювати недоліки інших.
  • Добро завжди перемагає зло.
  • Людина може бути гарною не тільки зовні, а й гарною душею, вчинками. Якщо людина красива душею, то її недоліків люди не помічають, якщо дізнаються її краще.

6. Домашнє завдання

Підручник стор.215 питання №7

7. Підсумок уроку

Прочитайте прислів'я та оберіть ті, які підійдуть до цієї казки

Слайд 30 Гарний вигляд людини не псує.

  • Некрасив собою, але гарний душею.
  • Суди не за зовнішністю, а суди у справах.
  • Кому, що йде, те й гарно.
  • Не червона хата кутами, а червона пирогами.
  • Поясніть їхній зміст.

    Як казкар ставиться до свого героя?

    Г. Х. Андерсену у житті довелося теж нелегко. Але він зміг із гидкого каченя перетвориться на прекрасного лебедя і написати багато казок для дітей. Життя його теж виявилося нелегким.

    Повідомлення дитини Слайди 31 - 39

    Андерсен все своє життя вмів радіти, хоча дитинство його не давало для цього жодних підстав.

    Народився він у 1805 році в датському місті Одензе у родині шевця.

    Андерсен виріс у злиднях. Єдиною гордістю його сім'ї була незвичайна чистота в їхньому будинку, ящик із землею, де розросталася цибуля, і кілька вазонів на вікнах, у яких цвіли тюльпани.

    Їхній запах зливався з передзвоном дзвонів, стукотом батьківського шевського молотка, лихим дробом барабанщиків біля казарми, свистом флейти мандрівного музиканта і хрипкими піснями матросів, що виводили каналом незграбні барки до сусідньої затоки.

    У всьому цьому розмаїтті людей, невеликих подій, фарб і звуків, що оточували тихого хлопчика, він знаходив привід для того, щоб радіти та вигадував усілякі історії.

    Над ним потішалися і дражнили фантазером.

    Але Ганс Християн Андерсен виріс і став письменником.


    Ласкаво просимо у світ

    літературної казки

    Г.Х. Андерсен

    "Бридке каченя"

    У світі багато казок сумних та смішних.

    І прожити у світі нам не можна без них.

    Нехай герої казок дарують нам тепло,

    Нехай добро навіки перемагає зло.


    Ключові слова

    ДОБРОТА- чуйність, душевне прихильність до людей, прагнення робити добро іншим.

    С.І. Ожегів

    КРАСА –все красиве, прекрасне, все те, що приносить естетичну і моральну насолоду.


    Події у казці

    1. Народження каченя

    2. Життя на пташиному дворі

    3. Каченя на болоті

    4. У хатинці

    5. Страждання продовжуються

    6.Прекрасний лебідь


    Співвіднесіть картинку з текстом


    «Лебідь за своєю силою, гордістю та красою – величний птах світу»

    С.Т. Аксаков



    Дві сторони життя каченя

    • гидкий
    • жахливий виродок
    • добре плаває
    • великий і безглуздий
    • бідолаха
    • занадто великий
    • некрасивий,

    але в нього добре серце

    • міцний
    • великий
    • краще за всіх
    • найкрасивіше
    • молодий
    • чарівний
    • щасливий
    • білий лебідь
    • чудовий

    серед прекрасних лебедів


    СЛУХАЧІ

    Підведемо підсумок

    ЩАСТЯ почуття та стан повного задоволення.


    Домашнє завдання

    • Підготувати переказ.
    • Намалювати ілюстрацію до казки.
    • Підготувати питання щодо змісту казки.

    Дякую за урок!

    Слайд 2

    Біля старої садиби виріс такий великий лопух, що для качки, що висиджувала там яйця, його зарості здавались густим лісом. «Кря-Кря-Кря», - вітала вона шістьох пташенят, що вилупилися зі шкаралупок. Тепер вона чекала на сьоме, останнє. Яйце було більше за інших і вона була впевнена, що з нього вилупиться справжній богатир.

    Слайд 3

    Перевалюючись з боку на бік, мимо проходила стара гуска. Побачивши таке велике яйце, вона глузливо сказала: «Га-га-га, це не качине яйце, воно більше схоже на індиче чи страусине. Таке величезне! Ти його не висидиш, краще залиш його! Висловивши все це, стара гуска вирушила на пташиний двір. «Ні, я так довго сиділа, можу посидіти і ще», - вирішила качка.

    Слайд 4

    У цей момент яйце тріснуло і з нього з писком вивалилося довгоочікуване пташеня. Він був великий, сірий і якийсь непоказний. - Який бридкий! - разом вигукнули каченята і почали розглядати його з усіх боків. - Сірий він тому, що довго сидів у шкаралупі. Скоро він стане таким самим, як і всі інші, - сказала задоволена качка і повела свій виводок на пташиний двір.

    Слайд 5

    Але всі мешканці пташиного двору - кури, гуси, індики - стовпилися навколо бридкого каченя і почали його штовхати і клювати. А дівчина, яка годувала птахів, невдоволено відштовхнула його ногою. Наступного дня з каченям вирішив познайомитись двірський кіт. Він підійшов, красуючись, вигнув дугою спину і промуркотів: «Мяу, в житті не бачив такого виродка, з таким і говорити противно».

    Слайд 6

    Це було вже надто. Бідолашне каченя вискочило за огорожу і кинулося навтьоки. Дні ставали все холоднішими, з дерев облітало останнє листя і вітер гнав по небу сірі хмари. Каченя притискалося до очеретів, сподіваючись, що вони захистять його від поривів холодного вітру.

    Слайд 7

    Незабаром він опинився біля порога маленької хатинки. Людей у ​​хатинці не було, тільки старий пес дрімав у кутку, та по підлозі розгулювала велика біла курка. «Ко-ко-ко, це хто до нас завітав? У житті не бачила такого потворного створіння», - сказала курка. "Гав-гав-гав", - ліниво прогавкав пес, - "може, він вміє нести яйця?" Але каченя не вміло нести яйця. І курка рішуче заявила йому: «Тоді забирайся, тут даремно не годують».

    Слайд 8

    І знову каченя опинилося на вулиці. Йшов сніг із дощем, від холоду бідолаха ледве пересував лапки, він зовсім вибився з сил. Але раптом промені сонця освітили озеро і каченя застигло від подиву. По водній гладі пливли надзвичайно гарні водні птахи. «О, які вони прекрасні!» - Вигукнув каченя. Але не наважився наблизитися до них. Лебеді полетіли і знову каченя залишилося одне.

    Слайд 9

    Озеро зовсім замерзло, тут каченя і підібрали місцеві дітлахи. Вони віднесли каченя до будинку, нагодували його і почали грати в мисливців. Але каченяті ці ігри зовсім не сподобалися, насилу він вирвався від дітей і вилетів у віконце.

    Слайд 10

    Багато бід і пригод випало на долю каченяти тієї суворої зими. Але ось нарешті прийшла весна. Сніг розтанув, сонце позолотило небо, а по блакитній гладіні озера пливли казкові білі птахи. Каченя схилило голову і побачило в блискучій, гладкій, як дзеркало, воді своє відображення. Це був зовсім не він - гидкий каченя - це був прекрасний білий лебідь. Лебеді полюбили його як рідного. А люди, які годували птахів, говорили, що прекрасніших за птахів, мабуть, немає на всьому світі.

    Слайд 11

    Переглянути всі слайди

    Не бійтеся виявляти твердість до мене. Я віддаю перевагу цьому. Це дозволяє мені з...