Як зробити свій бізнес успішним
  • Головна
  • Рентабельність
  • Час відпочинку під час добової роботи з трудового кодексу. Обідня перерва без порушень. Які заборони Трудового кодексу роботодавці ігнорують найчастіше 2 годинну обідню перерву

Чи можна зобов'язати працівника перебувати на території організації під час обіду? Чи потрібно включати в робочий часперекури? Які документи підготувати, щоби регламентувати час перерви? Відповіді на ці запитання ви знайдете у статті, яку підготували наші колеги із журналу "Кадрова справа".

Обід – один із спірних моментів робочого дня. Здавалося б, усе зрозуміло: роботодавець має надати обідню перерву в рамках встановленої тривалості, а працівник має використовувати її за призначенням. Проте навіть таке просте питання практично викликає складнощі. Пов'язані вони з тим, що багато працівників використовують численні хитрощі, щоб збільшити час, відведений на прийом їжі. Одні затримуються на обіді, інші йдуть на нього раніше, треті навпаки продовжують трудову діяльність під час перерви. Як фіксувати, враховувати та контролювати використання працівниками обіднього часу? Чи потрібно доплачувати працівникові, який працює в обід? Коли можна встановити плаваючий час обіду? Чи включати в робочий час перекури?

Чим працівник може займатися під час обіду

Обідня перерва - особистий час співробітника, протягом якого він відпочиває та приймає їжу. У цей період працівник вільний від виконання трудових обов'язків і може використовувати його на власний розсуд (ст. 106 ТК РФ). Перелік видів діяльності залежить від фантазії працівника. Він може займатися особистими справами: ходити в їдальню, до лікаря, в магазин, гуляти парком, зустрічатися з друзями, читати і т. д. При цьому він має право не тільки бути відсутнім на робочому місці, а й перебувати за межами самої організації.

Винятки становлять випадки, коли працівник змушений обідати на робочому місці. Це допускається там, де за умовами виробництва надання перерви для харчування неможливе.

У цьому випадку роботодавець повинен забезпечити співробітнику можливість їди в робочий час. Список таких робіт встановлюється правилами внутрішнього трудового розпорядку (ч. третя ст. 108 ТК РФ).

Якщо під час обідньої перерви працівник знаходиться на території роботодавця, він повинен підкорятися вимогам локальних актів організації, дотримуватись правил охорони праці (ч. друга ст. 21 ТК РФ). Так, якщо працівник працює на конвеєрі та обідає на робочому місці, він не має права зробити пробіжку навколо обладнання, тому що це заборонено технікою безпеки.

Порада
Період обідньої перерви в трудовому договорівказувати необов'язково. Досить зробити посилання до тексту правил внутрішнього трудового розпорядку

В обід співробітник має право працювати і на іншу організацію. Причому основний роботодавець неспроможна цьому перешкодити, крім випадків, коли суміщення з іншою діяльністю прямо заборонено трудовим договором чи законом. У багатьох компаніях працівнику наказується узгоджувати таку діяльність з керівництвом для виключення конфлікту інтересів і появи ризику розголошення таємниці, що охороняється законом.

Як регламентувати час перерви

Обідню перерву встановлюється правилами внутрішнього трудового розпорядку, з якими всі працівники мають бути ознайомлені під розпис (ч. друга ст. 108 ТК РФ). У локальному акті має бути точно встановлений час початку та закінчення обіду.

У той же час, якщо режим роботи та перерв співробітника відрізняється від встановленого в організації, цю умову потрібно прописати у його трудовому договорі (зразок нижче). Як правило, подібні вільності надаються торговим представникамта іншим співробітникам з роз'їзним характером роботи, до обов'язків яких входять часті зустрічі з клієнтами та партнерами.

Порада
Обідню перерву у розмірі мінімум 30 хвилин має бути надано співробітнику незалежно від режиму його робочого часу (ч. перша ст. 108 ТК РФ)

Це викликано тим, що ні працівник, ні роботодавець не здатні наперед на тривалий термін визначити, коли відбудуться чергові переговори, як довго вони триватимуть і скільки часу піде на дорогу до місця зустрічі і назад.

Плаваючій годині обіду

Деякі організації встановлюють плаваючий час обіду. Це передбачає, що час початку перерви кожен працівник визначаємо сам чи погоджує його з безпосереднім керівником. Щоб запровадити такий режим на підприємстві, роботодавець має виконати такі умови:

Встановити обідню перерву тривалістю трохи більше двох годин і щонайменше 30 хвилин (год. перша ст. 108 ТК РФ);
- Надати перерву для відпочинку та харчування протягом робочого дня, а не в кінці (ч. перша ст. 108 ТК РФ);
- Зафіксувати час обіду в локальному акті організації, а також трудовий договір з працівником (ч. друга ст. 108 ТК РФ).

Для запровадження плаваючого часу обіду організації необхідно видати наказ про внесення змін до правил внутрішнього трудового розпорядку. Текст змін потрібно заздалегідь узгодити з профсозом, якщо він є.

Плавальний час обіду може бути встановлений окремому співробітнику в індивідуальному порядку. Для цього він має написати заяву із проханням про це. Якщо роботодавець згоден, він повинен укласти з працівником додаткову угоду. У його тексті можна зазначити таке формулювання: "Працівнику протягом робочого дня надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю 1 годину в період з 12.00 до 15.00. Конкретний час використання перерви визначається за погодженням з керівником відділу".

Якщо виникають суперечки щодо використання робочого дня, можна розробити графік робіт. Важливо, щоб режим роботи та перерва для відпочинку та харчування, встановлений у правилах внутрішнього трудового розпорядку та графіку, відповідав табелю обліку робочого часу. В іншому випадку суд може дійти висновку про порушення прав працівника.

Чи не можна включати в робочий час перекури

Роботодавець не зобов'язаний включати у робочий час та оплачувати періоди, які працівник витрачає на куріння, чаювання, спілкування по телефону на неробочі теми, відвідування розважальних сайтів тощо.

У той самий час законодавчо встановлено перерви, які входять у робочий час і підлягають оплаті. До них відносяться:
- перерва для обігріву;
- Перерва для годування дитини (ст. 258 ТК РФ);
- перерва для зняття втоми під час роботи за комп'ютером

Наприклад, якщо працівник здійснює трудову діяльність взимку на відкритому повітрі або в закритих приміщеннях, що не обігріваються, то перерву для обігріву він може використовувати на свій розсуд. Якщо він захоче покурити в цей час, його буде сплачено.

Те саме стосується користувачів комп'ютерів, які можуть робити спеціальну гімнастику для зняття втоми, залишаючи робоче місце.

За заявою жінки, що має дитину (дітей) до півтора року, роботодавець зобов'язаний приєднати перерви для годування дитини до обідньої (ч. третя ст. 258 ТК РФ).

Як контролювати, скільки часу працівники витрачають на обід

Для контролю над дотриманням встановленого режиму праці кожен роботодавець веде табель обліку робочого дня (ч. четверта ст. 91 ТК РФ). У ньому відображається кількість годин, відпрацьованих співробітниками, інформація про явки та неявки на роботу і т. д. Ведення табеля може бути покладено на керівників відділів або фахівців відділу кадрів.

Крім цього, фіксувати час, який працівники витрачають на обід, можна за допомогою електронної системивходу-виходу (електронних ключів), відеоспостереження або загального "верхнього" контролю за користувачами комп'ютерів (за допомогою спеціального програмного забезпечення).

Якщо за підсумками контролю з'ясується, що працівник використовує робочий час за призначенням, роботодавець вправі не оплачувати.

Увага
Про майбутні зміни режиму робочого дня і часу відпочинку необхідно повідомити співробітників щонайменше ніж два місяці (год. друга ст. 74 ТК РФ)

Приклад Правилами внутрішнього трудового розпорядку організації встановлено робочий день з 9.00 до 18.00, обідня перерва становить одну годину з 12.00 до 13.00. Також співробітникам надається дві перерви по 10 хвилин кожна в період з 10.00 до 10.10 та з 16.00 до 16.10. Петро В. є затятим курцем і викурює щогодини по одній сигареті, на що витрачає 7 хвилин. Протягом дня він влаштовує собі дев'ять перерв, шість із яких припадає на робочий час. Разом перекурів, які роботодавець має право не оплачувати такому співробітнику, становить: 7 хв. × 6 разів = 42 хв.

Чи повинен роботодавець доплачувати працівникові, який працює під час обіду

У російських компаніяхДосить часто трапляється, що працівники не повністю використовують свою обідню перерву, воліючи в час закінчити розпочату роботу.

Відповідь на запитання, чи потрібно оплачувати працівникові такий час, залежить від того, з чиєї ініціативи він працює під час обіду. Якщо за своєю – то за працю в обідню перерву платити не потрібно. Якщо співробітника залучив до роботи роботодавець і це зафіксовано документально, то перероблений час необхідно сплатити як понаднормову роботу (ст. 99, 152 ТК РФ).

Увага
Якщо працівник постійно затримується на обіді, його можна залучити до дисциплінарної відповідальностіпорушення правил внутрішнього трудового розпорядку (ст. 192, 193 ТК РФ)

Залучити до такої роботи можна лише з письмової згодипрацівника чи разі необхідності запобігання виробничих аварій, катастроф, усунення наслідків стихійного лиха та інших. (год. третя ст. 99 ТК РФ). Залучати до понаднормової роботив обід вагітних жінок, неповнолітніх співробітників не можна за жодних обставин (ч. п'ята ст. 99 ТК РФ).

П'ять НЕ МОЖНА про обідню перерву

НЕ МОЖНА домовитися з працівником про виключення обідньої перерви з робочого дня або про його перенесення на початок чи кінець дня.
НЕ МОЖНА розбивати перерву на періоди менше півгодини. 30 хвилин - мінімально встановлений законодавцем час для відпочинку та харчування.
НЕ МОЖНА змушувати працівників бути присутніми на території роботодавця під час обідньої перерви. У зазначений час працівник вільний і може використовувати його на власний розсуд (ст. 106 ТК РФ).
НЕ МОЖНА зробити перерву більше двох годин поспіль. І тут вже треба говорити про поділ робочого дня частини (ст. 105 ТК РФ).
НЕ МОЖНА включати час перерви для відпочинку та харчування в період неправомірної відсутності працівника на робочому місці у випадках фіксації прогулу.

Запам'ятайте головне
Зазначають експерти, які взяли участь у підготовці матеріалу:

Юлія СВІНАРЄВА,

керівник юридичного департаменту ТОВ "ДЕЛАН Груп" (м. Балашиха):

Обідня перерва - це час, коли працівник вільний від виконання трудових обов'язків і який він може використати на власний розсуд. Роботодавець може зобов'язати співробітника перебувати на робочому місці та в будівлі організації, лише якщо це необхідно за умовами виробництва.

Аліна ГОРЕЛИК,
юрисконсульт ТОВ "МОРГАН ЕНД СТАУТ" (Москва):

В організації можна запровадити плаваючий час обіду за умови, що його надання та тривалість будуть відповідати нормам трудового законодавства. Такий обід може бути встановлений окремому працівнику за його заявою та зафіксовано у трудовому договорі з ним.

Тетяна БАСТИКІНА,
начальник відділу кадрів ТОВ "Челябінський завод автосервісного обладнання" (м. Челябінськ):

Перерви на куріння та чаювання не включаються в робочий час та не підлягають оплаті. Фіксувати час, витрачений не за призначенням, можна за допомогою відеоспостереження та електронної пропускної системи.

Стаття підготовлена ​​за матеріалами наших колег із журналу "Кадрова справа"

22.03.2017 о 21:47, переглядів: 11743

Життя, як відомо, — це боротьба. До обіду – з голодом, після обіду – зі сном. Хоча наших парламентаріїв часто дорікають, що вони дуже далекі від народу, але іноді вони спускаються з політичного Олімпу на землю. Так, 22 березня Держдума мала у першому читанні розглянути законопроект про збільшення обідньої перерви для росіян до 2 годин, але не встигла. Розгляд перенесено на другий день.

Власне воно і сьогодні стаття 108 Трудового кодексуРФ регламентує, що обідня перерва має становити не менше 30 хвилин та не більше 2 годин. Проте остаточна думка залишається за роботодавцем. А воно не на користь найманого працівника: 1 година та крапка.

З пояснювальної записки, підготовленої депутатами ще влітку минулого року, ясно, що така пропозиція не є якимось популізмом, вона продиктована виключно турботою про здоров'я росіян. Справа в тому, що при прийомі їжі йде відторгнення крові від нервової системи до травної. Це спричиняє сонливість, особливо в спеку, людський організм втомлюється і відчуває додаткові навантаження.

Щоб «прийти до тями», і потрібна додаткова годинка на відновлення. Адже по-любому, цей час працівник, що називається, ніякий, як сонна муха.

Потрібно віддати належне: законотворці, можливо і на собі, вивчили біологічні ритми людини і встановили, що без 2-ї годинної обідньої перерви нам ніяк не можна. Незалежно від того, чи обідала людина чи ні, занепад сил у неї настає через 8 годин після пробудження, якраз у період обіду. А тут ще й спека, і відтік крові... У Німеччині у цьому плані простіше, там немає жорсткого графіка робіт від дзвінка до дзвінка. Працівник має право приходити на 2-3 години раніше формально встановленого часу і йти на стільки ж раніше, головне, щоб виконував необхідний обсяг робіт.

Здається, що цю законотворчу ініціативу палко схвалять росіяни. Тим більше, що вона не передбачає збільшення робочого дня на одну годину, загальний трудовий тиждень має становити, як і раніше, не більше 40 годин. Зайву годину на обідню перерву дозволить працівникові перевести дух, після чого він уже з подвоєною енергією візьметься за справу.

Продуктивність праці не впаде, вважають депутати, навпаки, вона окупиться сторицею.

Наша ініціатива народилася не в кабінеті, а в результаті зустрічей зі своїми виборцями. говорить один із авторів цього законопроекту, депутат Держдуми від ЛДПР Іван Сухарєв. – Це запити від населення. Наші громадяни, особливо в провінції, не мають змоги пообідати у кафе, тим більше у ресторанчику. Вони, як правило, йдуть-їдуть додому і години часу їм не вистачає. Тим більше, що в російській глибинці вдень обов'язково знайдеться робота і по дому - нагодувати худобу, ін. Ось чому росіянам необхідна 2-х годинна перерва на обід. У царської Росіїбуло узаконено післяобідній відпочинок і це позитивно позначалося на здоров'я населення.

Проте у Трудовому кодексі сказано, що остаточно час обідньої перерви встановлює роботодавець. Скаже – фіг вам, а не 2 години – і не буде ніякого відпочинку!

Ми налаштовані на те, щоб законом жорстко встановити час обідньої перерви, щоб він ніяк не залежав від роботодавця. І хоча розгляд нашої ініціативи постійно переноситься, є впевненість, що цього тижня Держдума її розгляне та ухвалить у першому читанні.

До речі, у США, де час - гроші, як такої обідньої перерви взагалі не існує. Там перекушують свої гамбургери з колою просто на робочому місці. Але погодимося, що й гроші там зовсім інші, ніж тут. Та й фаст-фуд сприяє ожирінню організму.

У Німеччині, де не практикується жорсткий робочий графік, офіційна перерва встановлена ​​в 30 хвилин, у Китаї – дві години. У Франції ще з 50-х років минулого століття в ході ресторанні чеки - папірці, за якими у кафешках та бістро французи можуть за пів-ціни придбати, що завгодно. Другу половину вартості оплачує роботодавець. Як правило, на роботу вони беруть бутерброди з дому, а на чеки купують інші продукти.

У країнах арабського Сходу та Південно-Східної Азії через спеку з двох до чотирьох годин пополудні встановлюється денна сієста, коли життя на підприємствах навіть у магазинах завмирає.

Південні російські регіони в літній періодтеж страждають через спеку.

Право співробітників на відпочинок є одним з основних для російських трудящих, при цьому обідня перерва за Трудовим кодексом у багатьох випадках є обов'язковою частиною трудового розпорядку. Тривалість та обов'язковість перерви на обід по ТК РФ може змінюватись в залежності від обставин та характеру трудової діяльності, відрізняючись для роботи у 8-годинному або 12-годинному робочому дні. Тому як роботодавцям, так і трудящим потрібно знати, скільки триває обідня перерва та які нормативи її регулюють.

Обідня перерва за Трудовим кодексом – основні засади

Обідня перерва не обов'язково надається саме для їжі та під час фактичного обіду. Але оскільки у більшості трудящих і більшості організацій час перерви припадає саме на обід – за рахунок цього це поняття і закріпилося у свідомості росіян. Безпосередньо у законодавстві поняття саме «обідньої» перерви не розглядається, проте проста перерва враховується в обов'язковому порядку.

Правове регулювання питань, пов'язаних із перервою на обід, за Трудовим кодексом забезпечується положеннями наступних статей цього документа:

• Ст.100. Запитання, регульовані положеннями цієї статті, присвячені режиму робочого дня. Нормативи законодавства прямо зобов'язують роботодавця встановлювати цей режим у положеннях договору з працівниками з точним зазначенням тривалості та часу перерви на обід під час роботи.
  • Ст.108. Зазначеною статтею регулюються перерви та закріплюється право кожного працівника на отримання такого часу протягом робочого дня. У цьому дана стаття регулює як допустиму тривалість перерв, і випадки, у яких перерва не призначається.
  • Ст.109. Принципи, що викладаються у нормативах цієї статті, регулюють перерви для обігріву та відпочинку, які надаються окремим категоріям працівників. Подібні проміжки часу повинні обов'язково включатись у робочий час трудящих.
  • Ст.224. Така стаття регулює порядок надання особливих перерв для трудящих, яким вони потрібні у зв'язку зі станом здоров'я і за медичними показаниями.
  • Ст.258. Для матерів дітей віком до 1,5 років законодавець передбачив також право отримання регулярних перерв протягом роботи для годування дітей. У цьому такі перерви мають особливе правове регулювання.

Як можна зрозуміти, категорії перерв по ТК РФ є досить широкими і включають не тільки перерву на обід, але й інші види відпочинку для різних категорій співробітників. Але незалежно від кількості передбачених додаткових перерв, обідня перерва є невід'ємним правом більшості трудящих.

Перерва на обід при 8 та 12 годинному дні за Трудовим кодексом

Найбільш актуальним для більшості трудящих у Російської Федераціїє перерва на обід при 8 та 12 годинному дні. Його правове регулювання загалом забезпечується нормативами статті 108 ТК РФ. Відповідно до її положень, такий перерву повинен мати суворо певні часові проміжки – від 30 до 120 хвилин. При цьому законодавство не встановлює конкретний час надання цієї перерви, залишаючи ухвалення рішення про це на розсуд роботодавця.

Законодавство ніяк не відрізняє перерву на обід при 8-годинному робочому дні та перерву на обід при 12-годинному робочому дні. Більше того, навіть при роботі на повну добу вимоги до перерви для співробітників є ідентичними.

Головною особливістю перерви на обід по ТК РФ є те, що його термін не вважається робітником.Відповідно працівники мають право займатися будь-якою діяльністю, якій забажають, у тому числі й залишати територію підприємства та робоче місце на даний період. За необхідності роботодавець має право визначити у локальних нормативні активідразу кілька перерв протягом одного робочого дня – головною вимогою до даному випадкує дотримання загальної мінімальної та максимальної їхньої тривалості. Тобто – жодна з перерв не може тривати менше 30 хвилин, і, при цьому, загальна тривалість усіх таких перерв не може перевищувати двох годин протягом робочого дня.

За необхідності роботодавець має право надавати співробітникам та перерви, які входитимуть у робочий час, регулюючи їх тривалість на власний розсуд без будь-яких обмежень. Так, у деяких організаціях передбачається можливість п'ятихвилинних або десятихвилинних перерв для працівників протягом кожної години або кількох годин, при цьому ці перерви вважаються оплачуваними.

Роботодавець має право самостійно визначати конкретний час надання перерв протягом дня. При цьому він може встановлювати як спільну перерву для всіх працівників підприємства, так і окремі перерви для працівників різних посадабо різних структурних підрозділіворганізації, і навіть кожного окремого трудящого у час.

Коли можна не встановлювати перерву на обід

Хоча перерва на обід і вважається обов'язковою для більшості працівників, російським законодавствомпередбачається і низку ситуацій, у яких може не проводитися. Так, якщо характер роботи не має на увазі можливість надання обідніх перерв, наприклад – через необхідність забезпечувати безперервне обслуговування клієнтів або ведення виробничих операцій, то перерви можуть не встановлюватися. При цьому профспілкова організація може вимагати від роботодавця надання обґрунтувань для позбавлення перерв працівника.

Однак, коли в організації діє подібний режим, то роботодавець зобов'язаний забезпечити трудящим можливість відпочинку та харчування під час безпосередньої роботи. При неможливості поїсти та відпочити, працівники мають право подати скаргу на трудову інспекціюна дії роботодавця і під час перевірки йому може бути винесений як адміністративний штраф порушення вимог статті 5.27 КоАП РФ, і просте припис про обов'язкове запровадження перерв чи усунення неможливості працівниками прийняти їжу і відпочити.

Крім цього, є ще одна ситуація, в якій обідні перерви по ТК РФ можуть не надаватися трудящим зовсім. Це стосується співробітників, які працюють на умовах, якщо тривалість їх однієї зміни не перевищує чотирьох годин. У разі перерва перестав бути обов'язковим, проте роботодавець вправі встановлювати його й таких трудящих. У тому числі це стосується і роботи, оскільки її тривалість не може перевищувати половини від робочого часу за основним місцем роботи.

Якщо при роботі за сумісництвом тривалість однієї зміни співробітника перевищує чотири години, йому обов'язково має надаватися перерва на загальних підставах без будь-яких обмежень цього права.

Для дистанційних працівниківі надомників забезпечити гарантії надання перерв у зв'язку з характером даної трудової діяльності неможливо. Тому законодавство припускає можливість таких співробітників самостійно визначати собі робочий час.

Спеціальні перерви для окремих категорій трудящих

Крім обідніх перерв, як уже згадувалося раніше, передбачаються різні видиспеціальних проміжків відпочинку для окремих категорійтрудящих чи окремої діяльності. Зокрема, такі перерви мають надаватися у таких ситуаціях:

Якою б коханою не була робота, людина потребує відпочинку від неї. Законом передбачається кілька видів звільнення від виконання трудових обов'язків – відпустка, вихідні дні, перерва на обід. Що потрібно знати про останнє – у цій статті.

Концепція

Дорогі читачі! Стаття розповідає про типові способи вирішення юридичних питань, але кожен випадок індивідуальний. Якщо ви хочете дізнатися, як вирішити саме Вашу проблему- звертайтесь до консультанта:

Це швидко і БЕЗКОШТОВНО!

Юридично обідньою перервою називають час для відпочинку та харчування. У цей період працівник має право займатися всім, що завгодно, крім роботи – перекусити, поспати, почитати книгу, поговорити з колегами. Причому легально!

Законодавча база

Усі питання, пов'язані з наданням обіднього часу, врегульовані Трудовим кодексом Російської Федерації.

У статті 107 прописані усі форми відпочинку громадян:

• під час робочого дня;
  • між робочими днями;
  • вихідні та свята;
  • відпустки.

Закон говорить, що режим роботи вказується в індивідуальній угодітільки в тому випадку, якщо вона відрізняється від загальновстановленого на підприємстві.

Приклад:

Для всіх працівників організації визначено час для відпочинку та харчування з 13 до 14 години. А Васильєв І.В. звернувся до адміністрації про перенесення цього часу на період з 12 до 13 години, і прохання було задоволене. Запис про перенесення часу вноситься до трудового договору.

У правилах внутрішнього розпорядку

У правилах внутрішнього розпорядкучас полуденної перерви прописується обов'язково! Цей документ підлягає виконанню всіма без винятку працівниками організації.

Правилами мають бути передбачені такі норми:

• тривалість роботи протягом тижня, вказівка ​​на ненормованість робочого дня;
  • період для відпочинку та харчування;
  • наявність спеціальних, крім загальновстановлених, зупинок у роботі;
  • позначення вихідних днів (щодня тижня);
  • конкретні дати видачі зарплати.

Правила мають безстроковий період дії. Лише у разі, якщо вони є додатком до колективного договору, працюють у період дії останнього.

Чи входить у робочий час і чи вважається ним?

Час, призначений для їди, є вільним від трудової діяльності періодом і не включається до складу робочого часу за жодних умов.

Тому встановлена ​​тривалість робочого дня розраховується без урахування вільного часу. Не включається цей час у табель для розрахунку заробітної плати.

Чи може бути плаваючим та як його встановити?

«Обід, що плаває» впроваджується на ряді підприємств, коли виробничий процес необхідно продовжувати безперервно протягом дня.

Роботодавець може закріпити у правилах внутрішнього розпорядку, що, наприклад, звільнення з роботи тривалістю 45 хвилин надається на вибір співробітника з 12 до 16 годин.

Такий порядок використовується у багатофункціональних центрах надання державних послугоскільки необхідно здійснювати прийом клієнтів, відвідувачів протягом усієї тривалості робочого часу.

Чи має оплачуватись?

Особистий час для відпочинку та харчування не є часом здійснення трудової діяльності та у зв'язку з цим оплаті не підлягає.

На практиці виникає запитання: «Чи роботодавець повинен доплачувати мені, якщо я працюю в обід?».

Закон у цьому випадку такої можливості не передбачає.

Робота під час перерви є особистою ініціативою людини.

Нюанси

Застосування трудового законодавства у сфері організації відпочинку громадян має низку нюансів.

Розглянемо деякі з них:

• При ненормованому робочому дні.Виникає питання можливості залучення співробітника до виконання обов'язків у вільний час. Позиція Мінпраці щодо даному питаннюоднозначна: працівник має виконати трудові функціїпри ненормованому робочому часі як початку роботи, і після нього. Обідній перепочинок таким періодом не є.
  • При особливих умовахроботи.У випадках, коли через особливості виробничого процесунемає можливості надати трудящим повноцінну перерву, адміністрація зобов'язана забезпечити людям харчування прямо на робочому місці. Час прийому працівником їжі входить у робочий час і підлягає оплаті.
  • Конкретний відпочинковий час.Питання, через скільки годин після початку роботи настає час для харчування, вирішується самостійно підприємством. Зазвичай, це середина трудового дня.

Що робити, якщо була виробнича травма, отримана в обід?

Якщо травма сталася у вказаний час і людина не виконувала трудові обов'язки, не знаходився на території підприємства та не використовував транспортний засіб, надане роботодавцем, тобто. використовував особистий час на свій розсуд, то виробничою вона не є.

На запитання оплачується така травма чи ні, відповідь – ні.

При неповному робочому дні

Стаття 108 Трудового кодексу РФ свідчить, що з 4 годинному робочому дні передбачений згідно із законом перерву може встановлюватися. Це становище закріплюється у правилах трудового розпорядку організації.

При змінному графіку роботи

Змінний графік роботи передбачає особливості окремих категорій трудящих у наданні вільного часу відпочинку і харчування.

Суміснику

Положення про переривання робочого процесу на обід, встановлені статтею 108 Трудового кодексу РФ, застосовуються щодо сумісників.

Як роботодавцю контролювати час обіду?

Особистий час людини передбачає, що може використовувати його на власний розсуд. Тому контролювати дії співробітника на цей період адміністрація немає права.

Адміністрація контролює лише своєчасність відходу співробітника та його явки на робоче місце після його закінчення.

У разі систематичних порушень трудового розпорядку, запізнень із перерви працівник може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.

Увага!Обідній час не включається до розрахунку виявлення факту прогулу.

Право на відпочинок протягом робочого дня гарантовано кожній людині. Знання всіх нюансів надання такої перерви згідно із законом дозволить уникнути конфліктних ситуацій із роботодавцем.

ЗАЯВКИ І ДЗВІНКИ ПРИЙМАЮТЬСЯ ЦІЛОДОБОВО І БЕЗ ВИХІДНИХ ДНІВ.